امروز: دوشنبه 22 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت عایق‌های فشار قوی

پاورپوینت عایق‌های فشار قوی دسته: برق
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 813 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 25

تخلیه سطحی تخلیه خزنده استقامت الکتریکی هوا یونیزاسیون ضربه

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

تخلیه سطحی

مقصود از تخلیه سطحی، تخلیه‌ای است كه بر روی سطح عایق جامد یا مایع صورت گیرد. در حقیقت، اینسطح فصل مشترك دو نوع عایق جامد و گاز، جامد و میع و یا مایع و گاز است. استقامت الكتریكی این فصلمشترك معمولاً كمتر از استقامت الكتریكی هر یك از دو عایق است. برای روشن شدن مطلب، آزمایش زیر راانجام می‌دهیم:

آزمایش

دو الكترود صفحه‌ای را به فاصله معین d از یكدیگر در هوا قرار می‌دهیم و ولتاژ بین دو صفحه را بالامی‌بریم تا شكست ایجاد شود. ولتاژ شكست را یادداشت می‌كنیم و U1 می‌نامیم. در مرحله بعد، مطابق شكلزیر یك عایق جامد مانند شیشه یا چینی یا فیبر استخوانی را بین دو صفحه قرار می‌دهیم و آزمایش را تكرارمی‌كنیم. ولتاژ شكست را U2 می‌نامیم. ولتاژ U2 كمتر از ولتاژ U1 است و تخلیه بر روی سطح عایق جامدیعنی فصل مشترك عایق‌های جامد و گاز انجام می‌شود، در صورتی كه استقامت الكتریكی ماده عایق جامد(شیشه، چینی، فیبر استخوانی) بیشتر از  استقامت الكتریكی هوا در شرایط عادی است.

مهمترین دلیل این مطلب، آلودگی در سطح عایق جامد است. این آلودگی خواهی نخواهی بر روی فصل مشتركوجود دارد و باعث افزایش قابلیت هدایت الكتریكی در این سطح می‌گردد. این آلودگی ناخواسته البته یكنواختنیست و در نتیجه تقسیم ولتاژ بر روی سطح عایق جامد نیز یكنواخت نخواهد بود. پس در قسمتی از این سطح(قسمت تمیز) شدت میدان الكتریكی بزرگ می‌شود و در قسمت دیگر (قسمت آلوده) شدت میدان كوچكمی‌گردد. شدت میدان بزرگ باعث شكست می‌شود و شرایط شكست در تمام طول را فراهم می‌كند. با شكستعایق در یك قسمت، كل ولتاژ در قسمت دیگر افت می‌كند و شدت میدان در آن قسمت بالا می‌رود.

دلایل دیگر شكست بر روی فصل مشترك، ناهمواری این سطح و افزایش شدت میدان الكتریكی درفرورفتگی‌هاست. دلیل دیگر لبه‌های نشست عایق جامد بر روی الكترودهاست. در این لبه‌ها، به دلیل اینكهضریب دی الكتریكی عایق جامد بزرگتر از ضریب دی الكتریكی گاز است، شدت میدان الكتریكی بالا می‌رود و

باعث شروع تخلیه می‌گردد. دلیل دیگر این است كه عایق به صورت كامل بر روی الكترود نمی‌نشیند و در اینمحل نیز شدت میدان به نسبت ضرایب دی الكتریكی دو عایق بالا می‌رود. این نكات در شكل زیر نشان دادهشده است.

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

برچسب ها : تخلیه سطحی , تخلیه خزنده , استقامت الکتریکی هوا , یونیزاسیون ضربه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر