امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

روشهای بازیافت انرژی در فرآیند تقطیر

روشهای بازیافت انرژی در فرآیند تقطیر دسته: زمین شناسی
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 11 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 10

پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع شیمیایی از عمده‌ترین مصرف كنندگان انرژی در میان صنایعی هستند كه انرژی را به صورت سوخت، بخار و برق مصرف می‌كنند هر یك از مجتمع‌های فوق دارای گونه‌های مختلف فرآیندهای عملیاتی می‌باشند كه بطور مشترك و یا مستقل از هم در سرویس می‌باشند از میان فرآیندهای متداول، عملیات تقطیر در پالایشگاه‌ها از نقطه نظر مصرف انرژی

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

موضوع:

روش‌های بازیافت انرژی در فرآیند تقطیر

چكیده:

پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع شیمیایی از عمده‌ترین مصرف كنندگان انرژی در میان صنایعی هستند كه انرژی را به صورت سوخت، بخار و برق مصرف می‌كنند. هر یك از مجتمع‌های فوق دارای گونه‌های مختلف فرآیندهای عملیاتی می‌باشند كه بطور مشترك و یا مستقل از هم در سرویس می‌باشند. از میان فرآیندهای متداول، عملیات تقطیر در پالایشگاه‌ها از نقطه نظر مصرف انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مقدمه

عملیات تقطیر درپالایشگاه‌ها عبارت است از فرآیند اقتصادی جداسازی برش‌های نفتی جهت حصول به یك مشخصه كیفی خاص می‌باشد. در فرآیند تقطیر كه پارامتر اختلاف نقاط جوش اجزا تشكیل دهنده، عامل جداسازی است، عملیات تكراری تبخیر و میعان كه تا جداسازی موردنظر انجام می‌گیرد، باعث به هدر رفتن مقادیر زیادی انرژی می‌گردد. انرژی لازم در یك فرآیند تقطیر از طریق جوش‌آور تامین می‌گردد. با توجه به قابلیت در دسترس بودن و اقتصاد فرآیند، منبع تامین گرما جهت جوش‌آور شامل بخار آب، روغن‌های داغ و یا كوز‌ه‌ها می‌باشند.

بخارات داغ در داخل برج به سمت بالا حركت می‌كنند و با مایعاتی كه با سمت پایین در جریان هستند، در چندین مرحله (روی سینی‌ها) تماس پیدا می‌كنندو در نهایت با تبادل حرارت به تعادل می‌رسند. اجزا سبك تبخیر شده، در حالی كه اجزا سنگین میعان می‌شوند. بخارات در بخش بالاسری كه غنی از اجزا سبك است، میعان می‌شوند. بخشی از این مایعات به برج برگردان می‌شود و بخشی به عنوان محصول از بالاسری خارج می‌گردد . گرمای حاصل از میعان اغلب به هوا یا آب و یا هر دو منتقل می‌شود و گاهی نیز به عنوان پیش گرمكن جریان خوراك و یا سایر موارد استفاده می‌گردد. در واقع مقدار این انرژی تعیین كننده است و همین امر آن را برای بازیافت جذاب‌تر می‌كند، اما به دلیل سطح دمای پایین، استفاده مفید از آن امكان‌پذیر نمی‌گردد. به علاوه بخش اعظم آن نیز بوسیله تشعشع و جابجایی از سیستم تقطیر به محیط منتقل می‌شود.

كاهش مصرف انرژی در عملیات تقطیر، امروزه در كاهش قیمت تمام شده محصولات بسیار موثر است. بنابراین پایش مصرف انرژی و مقایسه با یك معیار استاندارد و آنالیز و تفسیر انحراف از حالت استاندارد و در تمام مراحل و بطور مداوم امری ضروری است. به همین دلیل ارائه روش‌های كاهش مصرف انرژی نسبت به معیار استاندارد اهمیت ویژه‌ای داشته و مورد توجه خاص قرار می‌گیرد.

بهبود شرایط عملیاتی

جریان برگردان

فعالیت اساسی در این بخش جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی عبارت است از بهبود كیفیت عملیات و تعیرات. نظر به اینكه هر دو فعالیت مزبور نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارند، دستاوردی باارزش تلقی می‌شوند.

در یك واحد تقطیر، مهمترین متغیر، میزان جریان برگردان می‌باشد. معمولا ً تغییر در میزان برگردان سبب تغییر در میزان جداسازی و در نهایت كیفیت محصولات می‌گردد، مگر آنكه سایر پارامترهای عملیاتی به نحوی تغییر یابند كه این عدم تغییر جبران گردد. هرگونه كاهش در میزان جریان برگشتی سبب كاهش بار حرارتی ورودی به برج (از طریق جوش‌آور یا كوره) خواهد شد. بنابراین بازیافت انرژی از طریق كاهش نسبت جریان برگشتی بایستی با درنظر گرفتن سطح كیفی محصولات باشد. معمولاً كیفیت محصولات تولیدی بالاتر از سطح حداقل می‌باشد. پس بهتر است با كاهش مرحله‌ای میزان جریان برگردان، سطح كیفی محصولات تا رسیدن به حداقل سطح قابل قبول آزمایش گردد. ملاحظه می‌شود كه در اینجا بازیافت انرژی بدون نیاز به سرمایه‌گذاری قابل انجام است. پیشنهاد دیگر عبارت است از افزایش خوراك ورودی بدون افزایش میزان جریان برگردان برج كه در هر دو روش مذكور مقدار قابل توجهی انرژی بازیافت خواهد شد.

محل ورودی خوراك

یك متغیر عملیاتی مهم دیگر عبارت است از محل ورودی خوراك (سینی خوراك)، به برج كه مصرف انرژی را تحت الشعاع قرار می‌دهد. انتخاب نامناسب نسبت عریان‌سازی به قسمت غنی‌سازی در یك برج تقطیر، سبب كاهش بازدهی در یكی از قسمت‌های برج تقطیر خواهد شد. در چنین حالتی انرژی زیادتری جهت استحصال محصولات موردنظر مصرف خواهد گردید. بنابراین اغلب ممكن است در طراحی اولیه (با سرمایه‌گذاری اندك) چند محل ورودی خوراك درنظر گرفته شود. در نهایت می‌بایست داده‌های عملیاتی بدست آمده از هر یك از محل‌های خوراك ورودی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و محلی انتخاب گردد تا با مصرف حداقل میزان انرژی، محصولاتی با حداكثر كیفیت بدست آید. این مساله بخصوص در واحدهایی كه خوراك‌های مختلفی را استفاده می‌كنند، حایز اهمیت است.

فشار

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : روشهای بازیافت انرژی در فرآیند تقطیر , بهبود شرایط عملیاتی , جریان برگردان , عملیات تقطیر درپالایشگاه‌ها , فرآیند اقتصادی جداسازی برشهای نفتی , فرآیند تقطیر از طریق جوش آور

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر