امروز: دوشنبه 22 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مقایسه رفتار تخته خرده چوب و تخته كاه در برابر پرس

مقایسه رفتار تخته خرده چوب و تخته كاه در برابر پرس دسته: عمران
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 48 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 68

برای افزایش اطلاعات در مورد روش تولید كامپوزیت كاه، ذرات به كار برده شده در تخته خرده چوب و تخته كاه به همراه چسب اوره فرم آلدهید(UF) تحت پرس قرار گرفته و به صورت آزمایشی ، نفوذ پذیری خرده چوب ها ، فشار خرده چوب ها ، دمای مغز تخته ، فشار بخار مغزی ، پروفیل عمودی تخته، بررسی و با هم مقایسه شدند

قیمت فایل فقط 11,000 تومان

خرید

چكیده:

برای افزایش اطلاعات در مورد روش تولید كامپوزیت كاه، ذرات به كار برده شده در تخته خرده چوب و تخته كاه به همراه چسب اوره فرم آلدهید(UF) تحت پرس قرار گرفته و به صورت آزمایشی ، نفوذ پذیری خرده چوب ها ، فشار خرده چوب ها ، دمای مغز تخته ، فشار بخار مغزی ، پروفیل عمودی تخته، بررسی و با هم مقایسه شدند.

نتایج نشان دادند كه تخته كاه خیلی بیشتر فشرده می شود و بنابراین نیاز به فشار كمتری برای فشرده شدن داشت.

ذرات چوب و ذرات جدا شده از تخته كاه با هم مقایسه شدند. الیاف كاه به دست آمده از آسیاب چكشی، نفوذ پذیری كم و ثانیا‌ً فشار بخار مغزی بالایی داشته و بیشترین دمای مغزی را در هنگام پرس گرم، نشان دادند كه به اختلاف دانسیته بین سطح و لایه های مغزی در تخته پرس شده نهایی، افزود.

توصیه شده است كه بسته شدن پرس به آهستگی و باز شدن آن طولانی مدت باشد تا برنامه پرس تخته كاه بهبود یابد.

مقدمه :

تخته كاه یك كامپوزیت كاملاً جدید وتولید شده از كاه گندم یا برنج می باشد. در فرآیند تولید ، ممكن است كاه ها كوبیده شوند(آسیاب چكشی) ویا به الیاف پالایش شوند. برای ارتباط مؤثر بین الیاف كاه با محتویات غیرآلی سطوح بالایی ، معمولاً از رزین متیل دی فنیل (MDI) استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد كه پرس خوب منجر به تولید تخته كاه مطلوب می شود. تخته كاه می تواند جایگزین MDF و تخته خرده چوب شود، همچنین تولید تخته كاه برای مناطق و كشور هایی كه منابع چوبی كمی دارند و نیز الیاف كشاورزی كه به آسانی در دسترس است، بسیار جالب باشد. ولی تخته كاه هنوز برای رسیدن به عرصه تولید تجاری بالا،دارای مشكلات تكنیكی در فرایند شكل دهی كاه دارد، كه به نظر می رسد ذرات چوب و الیاف دارای خصوصیات مختلفی هستند. یك تكنیك كه از اهمیت خاصی برخوردار است، پرس تخته كاه در تولید می باشد. در یك كامپوزیت چوب، پرس یك كلید فعال در تولید تخته كاه است. هنگام پرس گرما و فشار برای استحكام ذرات چوب و عملكرد چسب بكار می روند. افزایش تولید نتنها به وسیله زمان پرس هدایت می شود، بلكه به خصوصیات فیزیكی و مكانیكی تولید نهایی و به ذرات متراكم شده خرده چوب ها و عملكرد چسب ها بستگی دارد. عملكرد پرس گرم خیلی پیچیده است، زیرا تغییرات معنی داری در گرما، رطوبت، تغییر شكل و چسبندگی دیده می شود. در این تحقیق خصوصیات رفتار تخته كاه در برابر پرس را با بهترین تخته خرده چوب ها مقایسه كردند. هدف اصلی تحقیق، بهبود اطلاعات مربوط به رفتار تخته كاه در برابر پرس بود و اهداف دیگر عبارتند از:

1- بررسی تجربی استحكام و نفوذ پذیری تخته كاه در مقایسه با تخته خرده چوب

2- بررسی درجه حرارت چوبها ، فشار گاز داخلی ،دانسیته پروفیل عمودی تخته كاه و تخته خرده چوب در طی پرس گرم

مواد و روشها :

برای تهیه كاه از سه گونه گندم استفاده شد. آنها الیاف كاه را بوسیله ساییدن كاه توسط آسیاب چكشی و پالایش در فشار اتمسفر از هم جدا كرده و برای مقایسه، ذرات باریك چوب را از یك كارخانه تخته خرده چوب تهیه كردند . ذرات كاه و ذرات چوب در ابعاد 250×250 میلیمتر كه برای یك آزمون مكانیكی بین المللی آماده شده بودند، با استفاده از پرس سرد، پرس شدند . آزمون فشار برای تعیین ارتباط تنش و كرنش با ذرات تحت بار و شرایط بدون بارگذاری انجام شد. آزمون پرس گرم برای رزینی شدن ذرات شكل گرفته انجام شد، تا رفتار و عكس العمل پرس گرم تخته ها مشخص شود. دو تخته 900 × 900 میلیمتر از هر سه نوع كاه شامل ذرات كاه ساییده شده(توسط آسیاب چكشی)، ذرات كاه پالایش شده و ذرات چوب ساخته شدند. چسب اوره فرم آلدهید (UF) به میزان 9 درصد اندازه گیری شده بود. از این تحقیقات برای تعیین درجه حرارت و فشار بخار ذرات در هنگام پرس استفاده شد. فشار و در هم رفتگی ذرات به صورت اتوماتیكی با استفاده از سیستم كامپیوتری اندازه گیری شده و كنترل می شود. برای تعیین نفوذ پذیری، نمونه های دیسكی (mm50 قطر و mm5 ضخامت)از تخته های آزمایشی و تخته خرده چوب تجاری بریده و تهیه شدند. این نمونه ها برای مطالعه وضعیت اولیه هدایت سیستم جریان هوا تهیه شده بودند. فشار هوا و میزان جریان برای هر آزمون ثبت شد. نفوذ پذیری بر اساس قانون darcy محاسبه شد. برای اندازه گیری مقدار تراكم عمودی، 3 نمونه mm50  × mm50 از هر تخته بریده شد. ضخامت نمونه ها به دقت با عبور اشعه x استاندارد مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج بررسی ها بر اساس دانسیته میانگین نمونه ها با قطعات تولید شده از لایه های با دانسیته متوسط مقایسه شد.

بحث ونتیجه گیری:

خصوصیات مواد

- شكل هندسی مواد

در جدول1 اندازه های توزیع شده ذرات چوب، ذرات كاه ساییده شده و ذرات كاه پالایش شده مشخص شده است. هر دوی ذرات چوب و ذرات كاه ساییده شده حاوی بعضی ذرات كلفت و مقدار كمی ذرات باریك هستند، در حالیكه ذرات كاه پالایش شده اكثراً یك شكل به نظر می رسند. كاه های ساییده شده ضخیم اغلب شامل هیچ گرد و غباری نیستند. ویژگی های هندسی دیگر ذرات كاه (بخصوص كاه ساییده شده ) به طوری است كه خیلی شبیه تراشه های كوچك هستند (باریك و تخت) و برخلاف شكل مكعب ذرات چوب می باشد.

خرده چوب های تراشه ای شكل، دارای نفوذ پذیری كم بخار در حالت كاه های متراكم یا نیمه متراكم هستند. جدول 2 فهرستی از جرم مخصوص ظاهری ذرات چوب به هم فشرده، كاه ساییده شده و ذرات كاه پالایش شده را نشان می دهد. بدون هیچ پرسی، فشردگی ذرات چوب، بیشتر از ذرات كاه است. 

قیمت فایل فقط 11,000 تومان

خرید

برچسب ها : تخته خرده چوب در برابر پرس , تخته كاه در برابر پرس , نفوذ پذیری خرده چوب ها , فشار خرده چوب ها , دمای مغز تخته , فشار بخار مغزی , پروفیل عمودی تخته

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر