امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

درآمدی بر پدیده كودك آزاری در ایران

درآمدی بر پدیده كودك آزاری در ایران دسته: علوم اجتماعی
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 22 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 22

علت اصلی تمامی جرمها و تبهكاری‌های اجتماعی را باید در شیوه رفتار انسان و اجتماع و تاثیر متقابل انسان و اجتماع دانست

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

علت اصلی تمامی جرمها و تبهكاری‌های اجتماعی را باید در شیوه رفتار انسان و اجتماع و تاثیر متقابل انسان و اجتماع دانست.

نابسامانیهای اقتصادی و اجتماعی از قبیل: فقر ، تورم، گرانی، بیكاری، فقدان امنیت مالی و حقوقی و دیگر عواملی كه سبب «محرومیت» میشوند، زمینه مناسبی برای پرورش آنواع آسیبهای اجتماعی چون: خودكشی، سرقت، اعتیاد به مواد مخدر ، خشونت و انواع آن، طلاق، تكدی گری و غیره را در بطن جامعه فراهم میكند كه در این میان میتوان به یكی از مهمترین آسیبهای اجتماعی یعنی خشونت علیه كودكان اشاره كرد كه خود نتیجه ناخواسته پدیده هایی چون فقر مالی و معنوی، رشد جمعیت و بسیاری از نابسامانیهای اجتماعی دیگر كه سبب بوجود آمدن انواع حالتهای روانی و عصبی در فرد میشود میباشد.

 كودك آزاری پدیده ای ست كه طی آن میلیونها كودك مظلوم قربانی طمع و سوء استفاده دیگران میشوند كه مشتمل بر خشونت علیه كودكان، تجاوز جنسی به كودكان، و آثار سوء آن بر كودك چون فحشاء و بزهكاری كودكان میباشد. در این موارد باید گفت كه كودك قربانی رفتار غلط بزرگسالان میگردد. نگاهی گذرا به آمار دهشتناك مهر تاییدی در این زمینه است. برای مثال:

1. قرار بازداشت موقت برای پدر و نامادری به اتهام قتل دختر بچه 3 ساله در تهران:» رئیس یكی از شعبات دادسرای امور جنایی تهران برای پدر شكنجه گر قرار بازداشت موقت صادر كرده…..پدر سالومه در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینكه چه اتفاقی برای فرزندش افتاده بود ،گفت:شب قبل حدود ساعت 2 نیمه شب كار خطایی انجام داد و من هم او را تنبیه كردمو برای اینكه كار خطای خود را فراموش نكند او را كتك زدم و صبح متوجه شدم كه او مرده است.!!!» (هلال.15/11/1382 .ش168).

2. خبرگزاری دانشجویان ایران تصاویری دلخراش از كودكی نه ساله به نام امید را به چاپ رسانده كه آنگونه كه این خبرگزاری گزارش داده، چنان به دست مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته كه به مرگ مغزی دچار گشته و امید چندانی به زنده ماندنش نیست. این خبرگزاری همچنین از آمار انجمن حمایت از كودكان خبر داد كه بنابر آن ظرف یك سال گذشته ،تنها در سطح شهر تهران ،صد و شصت مورد كودك آزاری «حاد» و نیازمند پیگیری رخ داده كه بیش از هفتاد درصد از این كودك آزاریها به شكل ضرب و شتم بوده است (برگرفته از سایت BBC persian).

بدیهی است كه بسیاری از موارد كودك آزاری گزارش داده نمیشود.

3. قتل دختر معصوم نتیجه جنون سوءظن از از سوی یك پدر جنایتكار در تهران: مرد 52 ساله ای یكشنبه شب هفته گذشته پس از كشتن دختر 12 ساله اش،دختر دیگرش را مجروح كرد و سپس خود را به ماموران كلانتری 110 شهدای تهران معرفی كرد. (هلال، 12/9/1382، ش160)

خشونت در خانواده و نسبت به كودك اغلب نوعی تجاوز فیزیكی به كودك است كه از جانب پدر یا مادر در مورد وی اعمال میشود و میتوان گفت كه در واقع خانه یكی از ناامنترین مكانها در جامعه امروزی است و محبت و عطوفت كه رشته پیوند خانواده است گاهی با خشونت همراه است كه درصد زیادی از خشونت در خانواده مورد تایید قرار گرفته و تحمل میشود.

و بنا بر گفته موری استراوس «پدر و مادر بودن “جواز كتك زدن “را فراهم میسازد و عقد نامه “جواز كتك زدن “ است.»

4. محمدرضا آجرلو به جرم تعرض به دختر بچه 6  ساله و قتل وی با حضور والدین این دختر در زندان قصر به دار آویخته شد .(هلال، 12/9/1382، ش160)

5. تایید محكومیت 8 بار اعدام در ملاعام برای كودك آزار مرودشتی از سوی دیوان عالی. (هلال ،همانجا)

از این مسئله بگذریم كه اعدام آن هم در ملاعام ـصرف نظر از هر جرمی كه مجرم مرتكب شده باشد ـ نه تنها باعث درس گرفتن مجرمین نمیشود بلكه حس دلسوزی و رقت قلب تماشاگر را تحریك میكند.

اكثریت عظیم كودكانی كه مورد تماس جنسی و تعرض قرار گرفته اند این تجربه را وحشتناك ،شرم آور و تنفر انگیز میابند. مطالعات درباره روسپیان ،نوجوانان بزهكار ،جوانانی كه از خانه گریخته اند و معتادان نشان میدهد كه نسبت زیادی از آنها سابقه تجاوز جنسی در در دوره كودكی دارند. (1)

بدیهی است كه همبستگی در این مورد، همبستگی علت و معلولی نیست و میتوان مجموعه ای از عوامل مانند ستیزه های خانوادگی ،غفلت پدر و مادر ،تجاوز فیزیكی ،فقر و غیره را در بزهكاری كودكان و نوجوانان دخیل دانست.

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

برچسب ها : نظریه فشار ساختاری strutural strain , كودك‌ آزاری‌ در والدین‌ جوان‌

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر