امروز: پنجشنبه 2 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

برنامه ریزی شهرهای بزرگ و كوچك

برنامه ریزی شهرهای بزرگ و كوچك دسته: علوم اجتماعی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 24 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 34

نقاط شهری امروز به عنوان فضاهایی به حساب می آیند كه با سطوح بالای آلودگی هوا و خاك مواجه هستند تراكم جمعیت در آنهاد زیاد است، از موازین بهداشتی ضعیف درد رنجند و مسائل مربوط به دفع ضایعات آنها نیز رو به افزایش است در حالیكه سیمای شهرهای امروزه اینگونه است لیكن در صورتیكه بطوری موثر اداره گردند پایداری خود را حفظ خواهند كرد و آن بستگی به نقش حیاتی م

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

مقدمه :

نقاط شهری امروز به عنوان فضاهایی به حساب می آیند كه با سطوح بالای آلودگی هوا و خاك مواجه هستند. تراكم جمعیت در آنهاد زیاد است، از موازین بهداشتی ضعیف درد رنجند و مسائل مربوط به دفع ضایعات آنها نیز رو به افزایش است. در حالیكه سیمای شهرهای امروزه اینگونه است لیكن در صورتیكه بطوری موثر اداره گردند پایداری خود را حفظ خواهند كرد و آن بستگی به نقش حیاتی مقامات و كارگزاران محلی در آن نقاط دارد. منظور اینكه در صورت دخالت بهتر و موثرتر دولت ها در امور و عرضه های مختلف شهری بر مسائل محیطی و اجتماعی بالقوه دورن شهرها می توان فائق آمد. در عین حال در شرایطی كه میزان شهر نشینی در جهان رو به توسعه به رشد شهری آنقدر افزایش نیافته است.

برنامه ریزی شهرهای بزرگ و كوچك

در عصر حاضر برنامه ریزی به عنوان ستون فقرات هر سازمانی مطرح است. در حقیقت پیشرفت و توسعه هر جامعه ای در عصر حاضر در گرو برنامه ریزی دقیق و منسجم در آن جامعه می باشد. در جامعه شهری امروز هیچ گونه پیشرفت و توسعه ای بر اساس خواسته های فردی و امیال شخصی صورت نمی گیرد، یعنی اینكه اصول برنامه ریزی می بایست فارغ از تعصبات فردی رعایت گردد. اهمیت برنامه ریزی تا جایی مطرح است كه بسیاری از جوامع، سازمانهای خاصی را نیز تحت این عنوان مطرح كرده اند. به طور كلی، حركت متعادل جامعه شهری، توسعه شهر و پیشرفتهای عمومی آن در گرو ابعاد مختلف برنامه ریزی شهری است.

برنامه ریزی شهری، ضامن رشد و توسعه سیستماتیك و منظم مناطق شهری است و این امر سبب می گردد تا اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی به خوبی تحقق یابد. جریان برنامه ریزی شهری عموماً توسط دولتها و سازمانهای تابعه آن هدایت می گردد. طی برنامه ریزی شهری، مسائل مربوط به ساختمان سازی، تاسیس راهها، پاركها، مراكز آموزشی و سایر تسهیلات مورد توجه قرار می گیرد. در پی برنامه ریزی شهری تضمین بیشتری برای سلامت بهداشت محیط نیز به وجود می آید. همچنین از راه این مكانیزم نیازهای مربوط به زمین در حال حاضر و نیازهای گوناگون محله ها و مناطق مختلف یك شهر مطرح و به آنها پرداخته می شود. برنامه ریزی شهری همچنین آینده شهرها را مورد توجه قرار می دهد، یعنی شهرهایی كه عموماً پناهگاه روستاییان و مهاجران دنبال كار و تامین معیشت هستند.

به دنبال رشد جمعیت و افزایش اشكال مختلف مهاجرت، تراكم جمعیت در نقاط شهری رو به افزایش است. همین طور تسهیلات زیر بنایی نظیر منابع آب، راهها و مسكن تحت فشار و بهره برداری بیش از حد قرار می گیرد. تنها در صورت برنامه ریزی دقیق به هنگام و متناسب می توان نیازهای اساسی شهر نشینان را پاسخ گفت. لازم به یادآوری است كه كم و كیف شهرها در عصر حاضر به شكل بی سابقه ای در حال تغییر است؛ یعنی، هم نیازهای شهری زیاد شده اند و هم تعداد شهرها رو به افزایش هستند، كه این وضعیت نیاز به برنامه ریزی مستمر شهری دارد.

اهداف برنامه ریزی شهری

مهمترین اهداف برنامه ریزی شهری به شرح قابل طبقه بندی و تبیین می باشد.

1- ایجاد و نظم سیستماتیك بخشهای مختلف شهر، مشتمل بر نقاط مسكونی و غیر مسكونی، نقاط تجاری، صنعتی و نظایر آنها. این گونه برنامه ریزی كمك می كند تا كاركردهای مختلف اقتصادی و اجتماعی نقاط شهری به بهترین شكل صورت پذیرد. در پی چنین برنامه ریزی، برخوردها كاهش یافته و همچنین در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی لازم به عمل می آید. باید اشاره كرد كه بسیاری از جوامع شهری در كشورهای رو به توسعه فاقد چنین برنامه ریزی و دفهای توسعه شهری می باشند. به همین سبب، پیچیدگیها و تنشهای گوناگون اجتماعی و اقتصادی به طور فزاینده ای در جریان است.

2- برنامه ریزی مربوط به حمل و نقل درون شهری به شكلی كه نقاط مختلف شهر به به بهترین شكلی به یكدیگر مربوط گرداند. یكی از مشكلات عمده نقاط شهری در جوامع كمتر توسعه یافته، ضعف مربوط به برنامه ریزی وسایل حمل و نقل در درون این گونه شهرها می باشد كه آلودگی محیط زیست، سنگین حمل و نقل و ... را به دنبال آورده است.

3- گسترش و توسعه نقاط مختلف شهری به شكلی كه محیط زیست در آن حفظ گشته یا سالم بماند. پاركها و فضای سبز در حد معقولی در نقاط مختلف شهر ساخته و احداث گردد. تسهیلات مربوط به پاكینگها و نظایر آن رعایت شده و نظام احداث شاهراهها و خیابانهای اصلی به گونه ای باشد كه رفت و آمد به شكلی روان و ساده و بدون مشكل انجام گیرد.

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

برچسب ها : برنامه ریزی شهرهای بزرگ و كوچك , برنامه ریزی شهری , اهداف برنامه ریزی شهری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر