امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق عوامل حجاب

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق عوامل حجاب دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 20 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 10

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق عوامل حجاب

قیمت فایل فقط 40,700 تومان

خرید

عوامل حجاب

الف : صعود به مراتب معنوی

بایستی مسائل ارزشی اسلام در جامعه ما احیاء شود . مثلاً حجاب ، یك مسأله ارزشی است مساله‌ای كه اگر چه مقدمه‌ای است برای چیزهایی بالاتر . اما خود یك مساله ارزشی است ما كه اینقدر مقیدیم ، به خاطر این است كه حفظ حجاب به زن كمك می كند تا بتواند به آن رتبه معنوی خود برسد و دچار آن لغزشگاه‌های كه سر راهش قرار داده‌اند نشود .

ب : حجاب مانع اختلاط بی‌قید و شرط

مساله حجاب به معنای منزوی كردن زن نیست اگر كسی چنین برداشتی از حجاب داشته باشد برداشتی كاملاً غلط و انحرافی است . حجاب به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است . این اختلاط هم به ضرر جامعه و هم به ضرر زن و مرد است حجاب به هیچ وجه مزاحم و مانع فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و علمی نیست . شاید عده‌ای تعجب كنند كه خانمی در سطح بالای علمی مشغول فعالیت است و خود را بر مساله حجاب منطبق نیز كرده است و این را بعضی باور یا حتی تصور نمی‌كنند . چرا كه حجاب بدون عفاف صورت نمی‌گیرد و صحیح‌ترین حجاب آن است كه شخصی در تمامی مراحل رعایت نماید[1] .

ج : پوشش سالم برای حفظ زن

حجاب برای زن به معنای ذلت او نیست بلكه به معنای عصمت و حفظ زن ، نه فقط عصمت و حفظ زن ، بلكه عصمت و حفاظت زن و مرد هر دو است .

حجاب به معنای چادر نیست . اما چادر در مزد ایرانیها كه زنهای ما از قدیم داشتند بهترین نوع حجاب می‌باشد . بدون چادر هم حجاب ممكن است حجاب به معنای پوشیدن سالم نه پوشیدنی كه از نپوشیدن بدتر است به تعبیر روایات ، پوشیدن عریان كه در عین پوشیدگی مثل انسان برهنه و عریان است . آن پوشیدن به درد نمی‌خورد و حجاب نیست . پوشیدن سالم آن است كه تمام سرتاپای بدن زن را پوشانده باشند . البته صورت و دو دست را بسیاری فقط مستثنی می‌دانند و برخی مستثنی نمی‌دانند و آنها كه مستثنی می‌دانند در مواردی است كه صورت بدون آرایش و ساده باشد ؛ این است معنای حجاب . البته زن‌های ایرانی روش چادر را پیدا كرده‌اند كه بسیار هم روش خوبی است و هم زیباست و منافی با زیبایی زن نیست و هم حجاب و حفاظ كامل است به هر حال حجاب را چه به شكل ایرانی ، عربی ، كشورهای دیگر ، زنها یك جور حجاب خود را حفظ می‌كنند ، هر جوری كه حجاب حفظ شود این نظر اسلام است[2] .

بكار بردن كلمة حجاب در مورد پوشش زن یك اصطلاح جدید است چرا كه پوشش به معنی ستر استفاده شده است این ستر و پوشش باعث شده كه عده‌ای فكر كنند اسلام خواسته است زن همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود . حال آنكه در وظیفه پوشش كه اسلام برای زن مقرر كرده است حبس زن مطرح نیست و چنین اندیشه‌ای مطلقاً وجود ندارد .

پوشش زن در اسلام این است كه زن در معاشرتهای خود با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه‌گری و خودنمایی نپردازد . فلسفه پوشش جنبه اجتماعی ، اجتماعی ، خانوادگی ، بالا بردن احترام زن و جلوگیری از ابتذال است اسلام می‌خواهد با پوشش جلو انواع التذاهای جنسی در خارج از محیط خانه گرفته شود و اجتماع منحصراً برای كار و فعالیت باشد و این نظر درست در نقطه مقابل سیستم غربی عصر حاضر است كه كار و فعالیت را با لذت‌جوئیهای جنسی به هم می‌آمیزد . یكی از مسائل مهم جامعه اسلامی حجاب است و تقیه خانمهای مسلمان به حجاب آن چنان قومی بوده است كه تلاشهای استكبار در دوران حكومت نوكرانشان بر علیه حجاب بی‌نتیجه بوده است هر چند كه سرسپردگان ، چادر از سرزنان مسلمان كشیدند و به اتحاء و طرق مختلف زن محجبه را تحقیر كردند و سعی كردند آنها را از جامعه طرد كنند[3]اما بواسطه اینكه زنان ایران اسلامی از باطن و باور دینی و الهی برخوردارند موفقیت لازم به دست مهاجمان نیفتاد ؛ گر چه تا حدودی بخشی از خانواده‌های شهرنشین را از موقعیت دینی بیرون بردند لیكن در همان مكانها انسانهائی نیز با باور و یقین زیر بار این تهاجم نرفتند و مشكلات و رنجهای راه را به جان و دل خریدند . در انقلاب اسلامی دشمن راههای زیادی برای انحراف ملت بكار برد از راه‌های اختلافات داخلی و ترور افراد انقلابی و تبلیغات وسیع علیه حجاب اسلامی ، ولی اینهمه عوامل برای ترقی افراد                كافی نبود .


[1] -امیرحسین ، پانكی پورنر و «‌آیینه زن » ، اول ، صص 253-244.بطور خلاصه

[2] -همان منبع ، صص 242-241.

[3] -مظفر ، حاجیان حسین‌آبادی و پاسدارعفت ، ج اول ، صص 4-1

قیمت فایل فقط 40,700 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود مبانی نظری عوامل حجاب , پیشینه تحقیق عوامل حجاب , تحقیق عوامل حجاب

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر