امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق در مورد کار

تحقیق در مورد کار دسته: علوم اجتماعی
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 228 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 7

تحقیق در مورد کار «كار» جوهره فكرى و عملیاتى انسان در محیط طبیعى و اجتماعى است انسان به واسطه فعالیت اندیشه وعملیات جوارحش توانسته كار كند وبا تغییر محیط پیرامونى، شرایط بهترى براى زندگى اش فراهم بیاورد مفهوم كار در دو دوره طولانى حیات انسان یعنى آن زمان كه بدون هیچ دخل و تصرفى در طبیعت به جمع آورى خوراك مى پرداخته و دوره بعدى كه براى تأمین مایحت

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

تحقیق در مورد کار


مقدمه

«كار» جوهره فكرى و عملیاتى انسان در محیط طبیعى و اجتماعى است. انسان به واسطه فعالیت اندیشه وعملیات جوارحش توانسته كار كند وبا تغییر محیط پیرامونى، شرایط بهترى براى زندگى اش فراهم بیاورد. مفهوم كار در دو دوره طولانى حیات انسان یعنى آن زمان كه بدون هیچ دخل و تصرفى در طبیعت به جمع آورى خوراك مى پرداخته و دوره بعدى كه براى تأمین مایحتاج غذایى اش شروع به مهاجرت مى كند، مفهوم ساده اى بوده است، اما از وقتى «ابزارسازى» در كنار این نوع زندگى، ظاهر مى شود، این مفهوم را با تغییراتى مواجه مى كند. در واقع ابزارسازى آدم ها را در دو سو تقسیم بندى مى كند؛ افرادى كه فقط روى زمین كار مى كنند و عده اى كه امكانات و ابزارهاى كار روى زمین را فراهم مى كنند. این عده همان صنعتگران یا پیشه وران بودند. از طرفى جامعه انسانى وقتى گسترش مى یابد خود به خود تقسیم اجتماعى كار نیز توسعه پیدا مى كند. به تدریج با توسعه جوامعى كه به صورت خانوادگى و خویشاوندى زندگى مى كردند نماد حكومت ظاهر مى شود. و در نهایت به دوران پیدایش صنعت جدید مى رسیم كه با ماشین بخار آغاز مى شود و تحول عمده اى را در مفهوم كار و تولید ایجاد مى كند. این تحولات از یك سو و گستردگى جمعیتى زمین دست به دست هم دادند و دنیاى جدید را به وجود آوردند كه به دنبال خود تبعات، مفاهیم و مشكلات خاص خود را داشت و باز در پاسخگویى به این تحولات و تبعات، جامعه شناسى به مفهوم جدید خود قد علم مى كند.

اما یكى از دغدغه هاى ابتدایى جامعه شناسان بنیانگذار، وضع جامعه پیش از دوران سرمایه دارى و صنعتى در مقایسه با دوران مدرن است. یكى از این جامعه شناسان، «امیل دوركیم» فرانسوى است كه مشخصاً پایان نامه و رساله دكتراى خودش را معطوف تقسیم كار اجتماعى در جامعه بشرى مى كند و بررسى این موضوع را در جامعه صنعتى مدنظر قرار مى دهد.

واقعیت این است كه تحول عظیمى در سامانه هاى كار بشر چه به لحاظ فكرى و چه به لحاظ فعلى در دوران مدرن ایجاد مى شود. آدم ها كه تا پیش از دوران صنعتى شدن به لحاظ حرفه اى، مشابهت هاى زیادى با هم داشتند در حوزه هاى كارى متعددى جاى مى گیرند و همین تقسیم نوین كار اجتماعى، تحولات فكرى و ارتباطى را در جامعه صورت بندى مى كند. البته در كنار امیل دوركیم، «ماركس وبر» آلمانى نیز وجود دارد كه بویژه در حوزه «بروكراسى و سیستم ادارى» نظراتش را بیان مى كند.

به طور خلاصه باید بگویم آنچه ماحصل زندگى مدرن بشر است این كه افراد با برخوردارى از آموزش هایى كه عموماً بیرون از خانواده صورت مى گرفته، امكانى را براى خود و جامعه فراهم مى كردند كه در آن، همزمان با خدماتى كه به جامعه مى دهند خدماتى را نیز از جامعه گرفته و به زندگى خود ادامه دهند. از مشخصه هاى دوران جدید، سازمان بندى پیچیده جامعه بشرى در سازمان هاى كارى است. ببینید، كسانى هستند كه كار دستى مى كنند، كسانى كار فكرى یا مجموعه اى از این دو اما حضور این عناصر در سازمان اجتماعى به نام كارخانه، اداره و... چرخه آن كار را به پیش مى برد. در واقع آدم ها در شرایط جدید با همكارى سلولى و اجزایى، امكان فراهم شدن یك هدف از یك سازمان كارى را محقق مى كنند.

اما درباره سؤال شما كه از كى بحث «اخلاق كار» مطرح مى شود به نظر مى رسد اخلاق كار با ظهور جامعه بشرى مى توانست مطرح باشد اما در جامعه مدرن، «اخلاق كار» از ویژگى و اهمیت بیشترى برخوردار است. ما مى توانیم این تعریف ساده از «اخلاق كار» را ارائه كنیم كه فردى كه در یك جایگاه شغلى قرار مى گیرد:

 ۱-  صلاحیت انجام آن كار را داشته باشد.

 ۲-  بخواهد و بتواند این كار را در چارچوب تعریف شده انجام دهد.

 بنابراین اگر این دو شرط مترتب بر افراد شاغل باشد «اخلاق كار» به صورت مطلوبى رعایت مى شود.

فكر مى كنید بحث «اخلاق كار» تا چه حد معطوف به «جامعه» و «روابط اجتماعى» است؟ یك فرد به تنهایى وزن بسیار كوچكى در برابرغول پیچیده روابط كارى دارد و این روابط اگر شاكله «اخلاق مدارى» نداشته باشد معلوم است كه فرد نخواهد توانست در این سیستم تأثیرگذار باشد.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق در مورد کار

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر